Izvor: Pravda.Ru
Jedna od ruskih centralnih TV stanica, RTR, nedavno je prikazala dokumentarac o američkim astronautima za koje se tvrdi da su se susreli sa vanzemaljskim civilizacijama. Ruski ufolog Vladimir Azhazha i astronom Yevgeny Arsyukhin na filmu su izjavili da su ekspedicije na Mjesec od 1969-1972 imale kontakt sa NLO-ima.
Istraživači navode da su leteći objekti vanzemaljskog porijekla neprekidno špijunirali američke Apollo-e. Rekli su da su ekspedicije izgledale kao utrka i predstavili film koji pokazuje svijetleći objekt koji blisko prati ameročki svemirski brod. Zapisi razgovora astronauta sa kontrolnim centrom misije takođe su sadržani u filmu, ali su vrlo nerazgovjetni zbog namjernog oštećenja od strane Amerikanaca. Očekivali su da će ekspedicje pronaći nešto zapanjujuće na Mjesecu, pa su stoga poruke prema kontrolnom centru bile kodirane. Kasnije, kada su zapisi dešifrovani, ispostavilo se da su američke misije naišle na lunarne baze, ostatke svemirskih vozila i napuštene gradove na Mjesecu.
U emisiji se navodi da bića na Mjesecu ne bi tolerisala dugotrajno prisustvo gostiju sa Zemlje. Kada su amerikanci dovezli vozilo na lunarni krater, misteriozna bića su počela demonstrirati. Autori filma kažu su da su zeleni stanovnici Mjeseca rekli amerikancima da se vrate, želeći sačuvati tajnu o sublunarnim bazama koje su korištene za posmatranje života na Zemlji. Smatra se da je NASA bila zabrinuta zbog mogućeg sukoba sa visoko razvijenom civilizacijom, pa je ubrzo zaustavila program. Da li film zvuči vjerovatan?
Za par dana, Amerikanci su prikazali svoj dokumentarac o Apollo misijama, "U sjeni Mjeseca" (eng. "In The Shadow of the Moon") sa zapisima letova na Mjesec koji su posebno obrađeni, nakon nestanka video-arhiva o Mjesecu. Da li je istina da su arhive izgubljene? Izgleda da je CIA željela izbrisati tragove kontakta američkih astronauta i vanzemaljaca.
Izgubljeni su zapisi o slijetanju na Mjesec i hodanju Neila Armstronga površinom Mjeseca. Čak nedostaju i zapisi o zdravlju astronauta tokom leta na Mjesec, informacije o letjelicama i drugih 700 poslanih poruka. Krajem 1970-ih godina, filmovi su čuvani u Nacionalnoj arhivi SAD-a, a zatim su premješteni u NASA-u, nakon čega su potpuno nestali. U NASA-i su sproveli potrage za filmovima, ali su uspjeli pronaći samo njih 10. Da li će iko vjerovati da dokaz najvećeg američkog trijumfa može tako lako nestati iz arhive NASA-e?
Ekspertiza Mjesečevih slika, prikazana u ruskom dokumentarcu, pokazala je da to nisu bile obične slike, nego jednostavno neka mrlja. Pomoćnik direktora CPL-a (Comparative Planetology Laboratory) i doktor geoloških nauka, Alexander Bazilevsky kaže da je od stručnjaka s vremena na vrijeme traženo istragu ove vrste fotografija. Stanice Lunar Orbitera su fotografisale površinu Mjeseca, a potom razvile film i poslale ih nazad. Kao rezultat razvijanja filma mogle su se pojaviti bilo kakve neočekivane pojave na fotografijama. To objašnjava zašto jedna od prikazanih fotografija sadrži riječ "spire". Ukratko, niti jedna od predstavljenih fotografija u dokumentarcu ne može biti dokaz prisustva nepoznatih civilizacija na Mjesecu.
Čudno je da zapisi sa veoma važnim dokazima mogu nestati iz NASA-e. Prije nekoliko godina, preko 100 grama soli sa Mjeseca i meteorita ukradeni su iz kolekcije Johnson Svemirskog Centra. To nije jedini incident takve vrste. Bivši NASA-in dužnosnik objasnio je da su unikatni filmovi vjerovatno izgubljeni nekon njihovog višestrukog premještanja sa jednog na drugo mjesto u prošlih 40 godina.
Dužnosnik NASA-e, koji je želio ostati anoniman, ispričao je i jednu zanimljivu priču. Kada je predsjednik Bush predstavio ponovni početak lunarnog programa, NASA je zatražila od starih istraživača Apollo programa da se sastanu sa stručnjacima koji će započeti novu misiju. Jedan od stariji istraživača koji je došao na sastanak dizajnirao je uređaj za mjerenje lunarne radijacije. Uređaj može mjeriti radijaciju prije slijetanja ljudske posade i može poslati informaciju. Prikupljena je hrpa zapisa u sklopu programa. Kada program više nije bio finansiran, šifrirani filmovi su bili odbačeni. Međutim, stari inženjer ih je uzeo i sačuvao u svojoj bazi, gdje se i dalje čuvaju. Nažalost, ne postoji mogućnost njihovog dešifriranja, jer nedostaju posebni uređaji za dešifriranje.
NASA priznaje da su letovi na Mjesec bili politička misija, jer je SAD odgovorila na Gagarinov prvi let u svemir. SAD su izdvojile 150 milijardi dolara za otpočinjanje lunarnog programa kako bi pokazale moć američke nauke i inžinjeringa. Bio je to vrlo skup projekt koji se ubrzo prekinuo.
Američki internet servis, Google, spreman je platiti 20 miliona dolara privatnoj kompaniji koja bi uspjela sletjeti vozilo na Mjesec, koje bi na Zemlju poslalo foto i video informacije veličine jednog gigabajta. Iznos bi bio plaćen u slučaju uspješnog slijetanja prije 2012. godine. Ako bi kompanija izvršila zadatak u roku od dvije godine nakon 2012. godine, tada bi dobila samo 15 miliona dolara.
Uslovi Google-a su da vozilo pređe najmanje 40 cm površine, pošalje niz fotografija uključujući auto-portret, panoramsku sliku planeta i on-line video.
Kako se ispostavilo, meteoriti pogađaju površinu mjeseca češće nego što se vjerovalo, što povećava opasnost za automatske stanice i letjelice sa ljudskom posadom. Mjesec nema zaštitu atmosfere, pa i mali meteorit može prouzrokovati tragediju.
Danas je program Rusije za ekspediciju na Mjesec čak manje razvijen nego dok je bio pod upravom Korolev-a.
Dokumentarac "In Shadow of the Moon" sadrži interview-e sa 5 od 8 ljudi koji su ikada bili u svemiru. Oni sada imaju oko 70 godina. Niko od njih nije zvanično rekao da je vidio nešto nadprirodno u svemiru. Oni jednoglasno ističu da je lunarna utrka bila dio hladnog rata, dok je čista nauka bila od sekundarne važnosti.
Neil Armstrong, prvi čovjek koji je sletio na Mjesec, sada živi u Ohayo-u i predaje astronautiku na univerzitetu.
NASA želi sprovesti novu misiju na Mjesec sa svemirskim brodom Orion koji liči na Apollo. Planirano je da četiri astronauta lete oko Mjeseca 2018. godine. Ako projekt bude išao po planu, modul bi mogao sletjeti 2020. godine.
Ambicije Rusije o istraživanju Mjeseca su skromne. Ruski astronaut bi mogao sletjeti na planet samo kao član kinesko-ruske ekspedicije. Kineski istraživači rade na ovom projektu i pozivaju Rusiju da zajedno učestvuje sa njima.
Preveo: Adis Bečić